Ennek oka, hogy a belső óránk (cirkadián ritmus) nem képes azonnal alkalmazkodni a változáshoz. Az alváshormonok, az energiaszint és a hangulat szabályozásában is szerepet játszó folyamatok összezavarodnak, ezért van az, hogy néhány napig „lassabbnak” érezhetjük magunkat.
Mit tehetünk a könnyebb átállásért?
Szerencsére néhány apró életmódbeli változtatással támogathatjuk a szervezetünket, hogy könnyebben alkalmazkodjon az új időbeosztáshoz.
- Kerüljük a kék fényt lefekvés előtt, mert a telefonok és kijelzők fénye csökkenti a melatonin (alváshormon) termelését.
- Töltsünk minél több időt természetes fényben, különösen reggel és délelőtt. A napfény segít az agynak átállni az új ritmusra.
- Mozogjunk napközben, mert a rendszeres fizikai aktivitás javítja az alvás minőségét és az energiaszintet.
- Fokozatosan igazítsuk az alvási szokásainkat – ha lehet, az óraátállítás előtti napokban már mindig 15-30 perccel hamarabb feküdjünk le vagy keljünk fel.
- Táplálkozzunk tudatosan és figyeljünk a megfelelő tápanyagbevitelre! Bizonyos vitaminok és ásványi anyagok hozzájárulhatnak az idegrendszer és a hormonháztartás egyensúlyához.
Vitaminok és ásványi anyagok, amik segíthetnek:
- Magnézium és B-vitaminok – támogatják az idegrendszert, segítenek csökkenteni a stresszt és hozzájárulnak a pihentetőbb alváshoz.
- Melatonin vagy triptofán – ezek természetes módon segíthetnek az elalvásban és a mélyebb, pihentetőbb alvás elérésében.
- D-vitamin és omega-3 – hozzájárulhatnak a kiegyensúlyozott hangulathoz és az energiaszint fenntartásához.
Ha téged is megvisel az óraátállítás, érdemes célzottan támogatni a szervezetedet! A megfelelő vitaminokat és ásványi anyagokat pedig könnyen beszerezheted nálunk.